Zapoznaj się z naszymi projektami
Projekty sportowe
Projekty młodzieżowe
Projekty lokalne
projekty młodzieżowe
Time4Usy&Przestrzeń Równać Szanse 2019-2020
W 2019-2020 r. zrealizowaliśmy projekt Time4Usy&Przestrzeń
w ramach programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i
Fundacji Dzieci i Młodzieży. Brało w nim udział 25 uczestników w wieku
13-18 lat. Projekt to obraz pełnego zaangażowania młodzieży Stolca, ich samodzielnej i twórczej
działalności. W ramach działań zorganizowano imprezę środowiskową Time4Us-y`s
Day, w którym to dniu młodzi zaprezentowali siebie, swoje zainteresowania,
marzenia, pomysły, plany na najbliższą przyszłość. To także przekaz o
odpowiedzialności i chęci wpływu na swój rozwój społeczny, jak również na
rozwój lokalnej społeczności i miejsca, w którym żyją. To droga do budowania
swego wizerunku, jako ludzi młodych utalentowanych, z olbrzymim potencjałem i
energią. Przygotowując to wydarzenie, pokazali swe umiejętności skutecznego
planowania, wyznaczania i realizowania celów, organizowania, umiejętności
komunikacyjnych, efektywnej współpracy w grupie, pokonywania barier,
wykorzystywania tego, co może im sprzyjać. Innymi wydarzeniami był Youth Day,
Past& Future Day i inne. Największym przedsięwzięciem była budowa
Miasteczka Młodzieżowego, stworzenie miejsca spotkań dla lokalnej młodzieży.
Zbudowanie pozytywnych relacji, ukierunkowanie na rozwój
siebie i otoczenia, dynamika, kreatywność grupy młodych ludzi to efekt naszej
działalności. Razem rozwijamy potencjał młodych ludzi na terenie Gminy
Ząbkowice Śl.
„Let`s talk about…PorozmawiajMY o nas” Równać Szanse 2022
Projekt opierał się na dialogu Młodych miedzy sobą i ze środowiskiem lokalnym na temat emocji, przeżyć, ich spostrzeżeń, problemów dotyczących relacji między nimi i relacji z otoczeniem. To nie tylko przekaz Młodych, ale też aktywne słuchanie się nawzajem i innych, z którego wyciągnęli wnioski. Otwarta postawa i gotowość do podjęcia tak ważnych i trudnych tematów wzmocniła młodych i ich wizerunek jako świadomej i odpowiedzialnej, której głos musi być respektowany. Zwrócono uwagę środowiska na to, co jest podstawą budowania społeczeństwa świadomego siebie, swojej tożsamości, otwartego, szanującego drugiego człowieka i jego prawa. Pierwszym i cyklicznym działaniem był dzień organizacyjny, który opierał się na poznaniu się, dyskusji, wzajemnej inspiracji i motywacji, sprecyzowaniu zamierzeń, podejmowaniu decyzji, podziale na grupy zadaniowe, ewaluacji. Kolejne to spotkanie integracyjne uczestników projektu z młodzieżą , podczas którego, w luźnej, spontanicznej atmosferze porozmawiali o idei projektu oraz o celach programu RS. Kolejne wydarzenie środowiskowe “Wolność i szacunek” to emocje w kontekście relacji. Odbyła się wielopokoleniowa debata oraz warsztaty typu OpenSpace, podczas których młodzi ludzie precyzowali swoje zdanie na omawiane tematy. Uczestnicy projektu przygotowali interpretacje słowa wolność i szacunek, mapę myśli, wystawę prac artystycznych i stylizacje ” Emocje są w nas”. Był też taniec integracyjny, poczęstunek. Następnym działaniem był wyjazd promocyjny do Opola. Działanie “Dzień Pozytywnej Energii”- wydarzenie na rynku Ząbkowic, gdzie młodzi przygotowali kolorowe stoisko z gadżetami DIY i rozmawiali z przechodniami na temat emocji, relacji. Podsumowaniem był event “Let`talk…”
„Be ECO-to jest TO!” Równać Szanse 2021
Projekt „Be ECO-to jest TO!” to kolejny projekt w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Civis Polonus. To rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych młodzieży, rozbudowanie przestrzeni społecznej do wyrażania ich potrzeb i swojego stanowiska w różnych sprawach. Projekt zwraca uwagę na potrzebę młodzieży w wyrażeniu tego, co ważne dla nich i otaczającego świata, chęć wpływu na zmiany, wzmocnienie wizerunku Młodzieży w środowisku lokalnym – świadomej i odpowiedzialnej , której głos jest ważny. To pokazanie swoich mocnych stron i aktywnej postawy społecznej. Uczestnikami była młodzież w wieku 13-18 lat z kilku wsi Gminy Ząbkowice Śl, która integrowała się wokół tematu ekologii i ochrony środowiska. Poprzez działania, oparte na ich pasjach i zainteresowaniach zrealizowali wyznaczone sobie cele. Pierwszym i cyklicznym działaniem była integracja grupy- dzień organizacyjny, który opierał się na poznaniu się, dyskusji, wzajemnej inspiracji i motywacji, sprecyzowaniu zamierzeń, podejmowaniu decyzji, podziale na grupy zadaniowe, ewaluacji. Kolejne działania Młodzieży to organizacja Biegu Terenowego “Eco Run”, który był też momentem zaprezentowania środowisku idei projektu i promocji kolejnych działań młodzieży. Zainicjowano też akcję sadzenia drzew. Następnie Młodzi przygotowali prezentację multimedialną, skupiającą 3 najistotniejsze według nich problemy otoczenia, związane z ochroną środowiska. Oparte one były na diagnozie i zebranych informacjach. Następnie przygotowano pokaz kolekcji stylizacji ECO z materiałów używanych i odpadów. Podsumowaniem był ECO EVENT- uroczyste zakończenie projektu- impreza środowiskowa. W efekcie Młodzi zbudowali relacje, rozwinęli komunikatywność, współpracę, umiejętność planowania, podejmowania decyzji, sprawnej organizacji. Wzmocniło to wiarę w siebie, swoje możliwości, rozwinęło pasje, kreatywność, zyskali poparcie społeczne, zaufanie, Ich głos jest ważny.
„ Make that event-ogarnij to!” 2023
projekty lokalne
„Etno-podróże” 2019
Mieszkańcy miejscowości Stolec mieli możliwość uczestniczenia w „Etno-podróżach”. Zadanie było dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019. Celem było wzmocnienie tożsamości kulturowej mieszkańców, przybliżenie elementów dziedzictwa kulturowego, pogłębianie wartości społecznych oraz wzmocnienie więzi i integracji lokalnej i międzypokoleniowej.
W ramach zadania przewidziane były trzy działania “podróże” oraz dwa festyny “przystanki”:
1) Podróże po kulturze – seminarium edukacyjne dotyczące wielokulturowości regionu.
2) Podróże artystyczne – warsztaty artystyczne i warsztaty plecenia wieńców
– Przystanek 1 – Dożynki Wiejskie
3) Podróże kulinarne – warsztaty wypieku chleba, warsztaty wypieku i zdobienia pierników motywami ludowymi.
– Przystanek 2 – pięćdziesięciolecie Koła Gospodyń Wiejskich Stolec.
Organizacja seminarium edukacyjnego poświęconego wielokulturowości regionu w ramach działania “Podróże po kulturze” miało na celu przybliżenie mieszkańcom Stolca losów ich przodków, historii regionu i różnorodności kulturowej. Seminarium było przeprowadzone przez Pana Jerzego Organiściaka, który zgromadził materiał i przedstawił piękną prezentację historyczną. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Stolca, w tym młodzież. Działania “Podróże artystyczne” to warsztaty artystyczne i plecenia wieńców. Uczestnikami warsztatów artystycznych byli najmłodsi mieszkańcy Stolca, w przedziale wiekowym od 8 do 16 lat. Dzieci poznały różne tańce ludowe oraz zaprezentowały przedstawienie artystyczne podczas Dożynek. W warsztatach plecenia wieńców uczestniczyły kobiety i dzieci, co pozwoliło na integrację międzypokoleniową oraz poznanie różnych technik wykonywania i zdobienia wieńców. Odbyły się Dożynki Wiejskie. Kolejne działanie “Podróże kulinarne” to warsztaty wypiekania chleba oraz wypiekania i zdobienia pierników w motywy ludowe. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki wypieku i dekoracji. Festyn z okazji 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich miał na celu zapoznanie mieszkańców, a zwłaszcza dzieci i młodzieży z historią i tradycją KGW w Stolcu.
„Folkowe lato 2021”
Zadanie było dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2021. Zrealizowano je na terenie Dolnego Śląska, w miejscowości Stolec. W ramach zadania przewidziano 2 działania- wyjazdy, zapoznające z materialnym dziedzictwem kulturowym na obszarze regionu. Były one inspiracją do przeprowadzenia 2 warsztatów tematycznych w Stolcu.
- Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju, Skansen Dawnych Sprzętów Gospodarstwa Domowego i Szopka Ruchoma w Wambierzycach- wyjazd i zwiedzanie obiektów
- Kontynuacją będą warsztaty rękodzieła artystycznego -glina, ceramika, makrama
- Miasto Cudów Bardo- wyjazd i zwiedzanie obiektów: Bazylika i Szopka Ruchoma, Bardzkie Pierniki-Fabryka, Kapliczki Drogi Krzyżowej
- Kontynuacją będą warsztaty pieczenia i zdobienia pierników motywami ludowymi oraz sztuka dekorowania potraw
- Biesiada Folkowa 2021
Ideą zadania było wzmocnienie tożsamości kulturowej, integracji lokalnej, zapoznanie mieszkańców z historią i kulturą regionu, obiektów kulturowych, upowszechnianie wiedzy na temat folkloru. Cel to kontynuacja działań już zrealizowanych w poprzednim okresie, zapoznających z historią i kulturą sołectwa Stolec.
„Zielono -niebieskie inicjatywy dla dobrego klimatu” 2022-2023
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Prowadzony jest przez Fundację Ekologiczną „ Zielona Akcja”.
Celem projektu jest stworzenie Ogrodu Sensualnego pod nazwą „Małe Skałki”. Mieszkamy w miejscowości Stolec na Dolnym Śląsku, o licznych walorach kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Oprócz pięknego położenia na Przedgórzu Sudeckim, mamy tu Rezerwat Przyrody „Skałki Stoleckie”, ruiny pałacu, 2 zabytkowe kościoły, z których jeden jest szczególną perłą wśród tego typu obiektów. Oprócz tego mamy park wokół pałacu i kościoła, ruiny oranżerii.
Tworząc Ogród Sensualny „ Małe Skałki”pragniemy stworzyć miejsce spotkań dla mieszkańców naszej miejscowości, aby bardziej zintegrować ich wokół tematu związanego z troską o nasze dziedzictwo, ochroną środowiska, ekologią. Wiele już zrobiliśmy w tym kierunku i nadal pragniemy kontynuować nasze zamiary. Zagospodarowania terenu jako miejsce integracji mieszkańców ujęliśmy w Planie Odnowy Wsi.
„ Małe Skałki” nawiązują do naszego Rezerwatu Przyrody „ Skałki Stoleckie”. Przyszły Ogród to obszar przyszkolny, w centralnej części Stolca, wzdłuż potoku Skorżyna. Obecnie teren jest wyrównany, posiana jest trwa, są niewielkie klomby. Teren został przygotowany przez młodzież, w ramach realizowanego przez nich projektu. Nad potokiem rośnie kilka drzew liściastych. Ogród nawiązywać będzie do zmysłów człowieka i stworzony będzie w postaci 5 kolorowych ścieżek sensualnych.
projekty Sportowe
Rozwój sportu dzieci, młodzieży i dorosłych z Gminy Ząbkowice Śl. w procesie szkolenia sportowego, uczestnictwo w treningach i meczach zespołu Czarni Braszowice.
Rozwój sportu dzieci, młodzieży i dorosłych z Gminy Ząbkowice Śl. w procesie szkolenia sportowego, uczestnictwo w treningach i meczach lokalnego zespołu Skałki Stolec.
Rozwój sportu dzieci, młodzieży i dorosłych z Gminy Ząbkowice Śl. w procesie szkolenia sportowego, uczestnictwo w treningach i meczach zespołu Tarnovia Tarnów.
Stowarzyszenie inicjatyw społecznych razem
ADRES SIEDZIBY: 101, Stolec, 57-200 Ząbkowice Śląskie, Polska
NIP: 8871707942
KRS: 0000227441
REGON: 020026136